Видання навчально-методичних матеріалів завідувача кафедри української мови

Початок року ознаменувався виданням навчально-методичних матеріалів докторки філологічних наук, завідувачки, доцентки кафедри української мови Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Марії Петрівни Брус. Наукову бібліотеку поповнили:

1) Навчальний посібник «Лінгводидактичні засади вивчення елементів історичної граматики в середній школі» у трьох частинах (для здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта);

2) Навчальний посібник «Історична граматика української мови» у трьох частинах (для здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія).

У посібниках представлено навчальний і науковий матеріал з історії української літературної мови XI-XV ст., яка становить підґрунтя для вивчення програмної дисципліни «Лінгводидактичні засади вивчення елементів історичної граматики в середній школі» у закладах вищої освіти. Із метою пізнання та засвоєння найдавнішого писемного періоду розвитку української мови систематизовано відомості про становлення основних мовних рівнів – фонетичного, лексичного, словотвірного і граматичного.

Перша частина посібників зосереджує теоретичний матеріал і тематичні таблиці. Теоретичний матеріал синтезує знання з історії дописемного періоду становлення української мови, із розвитку фонетики й фонології, лексикології і дериватології, морфології і синтаксису давньоукраїнської мови. Тематичні таблиці відображають стисло суть і структуру основних розділів мовознавчого історичного курсу.

До другої частини посібників входить практичний матеріал, термінологічний словник і тестові завдання. Практичний матеріал містить завдання для закріплення і повторення вивчених тем, для виконання самостійних та індивідуальних робіт. Термінологічний словник розкриває найважливіші лінгвістичні поняття з навчальної дисципліни. Тестові завдання – це сукупність вправ для визначення рівня знань студентів, якості засвоєння ними матеріалу.

Третя частина посібників охоплює вибрані праці з історії вивчення писемних джерел і вибрані тексти писемних пам’яток XI-XV ст. для дослідження їх мовних особливостей. Лінгвістичні праці є науковою базою для пізнання й освоєння писемної спадщини XI-XV ст., містять напрацювання вчених з історії давньоукраїнської мови. Тексти писемних джерел XI-XV ст. – це фрагменти вибраних творів із найбільш багатими й виразними рисами української мови.

Посібники укладено для підготовки здобувачів вищої освіти рівня бакалавра, а також для вчителів-словесників, науковців-лінгвістів, знавців і дослідників історії української мови.