Участь у Міжнародній науковій конференції

В Інституті української мови НАН України 7–8 вересня 2023 року проведено Міжнародну наукову конференцію «Історія української мови: від тексту до словника» до 90-річчя з дня народження члена-кореспондента НАН України Василя Васильовича Німчука (м. Київ).

У конференції взяли участь учені Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника: доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Ґрещук Василь Васильович, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української мови, директорка навчально-наукового Інституту українознавства Ґрещук Валентина Василівна, докторка філологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри української мови Брус Марія Петрівна.

На першому пленарному засіданні 7 вересня 2023 року з вітальним словом до учасників конференції звернувся директор Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор Павло Юхимович Гриценко і розпочав роботу конференції доповіддю «Українсько-південнослов’янські ізоглоси у висвітленні професора В.В. Німчука». Почесно, що на пленарному засіданні мали нагоду виголосити свою доповідь і вчені Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Ґрещук Василь Васильович та доцентка Ґрещук Валентина Василівна «Хрестоматія з історії української мови Х–ХІІІ ст. В.В. Німчука: лінгвополітологійний вимір». Актуальні проблеми лінгвістики були заторкнуті у доповідях: «Поняття етнічної мови та етномовної свідомости у наукових працях професора В.В. Німчука» (Фаріон І.Д.), «Проблема мови церкви в науковому доробку професора В.В. Німчука» (Пуряєва Н.В.) та «Про словник говірки села Довге Закарпатської області» (Венжинович Н.Ф.).

На другому пленарному засіданні 7 вересня 2023 року учасники конференції мали pvjue прослухати такі доповіді: «Сполучуваність слів у дослідженнях зі староукраїнської мови (знання та інтуїція професора В.В. Німчука й усталені «закони жанру»)» (Г.М.Дидик-Меуш), «Актуальність і дієвість напряму видання давніх українських церковно-релігійних писемних пам’яток, започаткованого професором В.В. Німчуком» (Гнатенко Л.А), «Літописний ойконім Теребовля: проблеми етимологізування» (Вербич С.О), «Статистичні методи і вивчення писемних пам’яток» (Наєнко Г.В.), «Архаїчні вигуки як вияв специфіки мовного світу українців» (Гнатюк Л.П.) та ін.

Робота секційних засідань Міжнародної наукової конференції продовжилася 8 вересня 2023 року. На першому секційному засіданні, головою якого була кандидатка філологічних наук, старша наукова співробітниця відділу діалектології Інституту української мови НАН України Рябець Людмила Віталіївна, провідними вченими України були зголошені доповіді: «Концепт душа крізь призму творів І. Галятовського» (Скаб М. В., Скаб М.С.), «Назви осіб жіночого роду в Добриловому Євангелії 1164 року: етимологічний, словотвірний і лексичний аспекти» (Брус М.П.), «Мислеобраз «молитва серця» у Т. Шевченка в порівнянні з «молитвою слова» (Єрмоленко С.Я.) та ін.

На другому секційному засіданні, головою якого була кандидатка філологічних наук, старша наукова співробітниця відділу історії української мови та ономастики Інституту української мови НАН України Коца Руслана Олександрівна, були презентовані такі дослідження: «Варіантні форми іменників у прийменниково-відмінкових сполуках (на матеріалі пам’яток української мови XVI–XVII ст.)» (Висоцька Т.Й.), «Фітоніми в історії української мови (мальви, півонії)» (Кровицька О.В.), «Означальний компонент у назвах божих осіб у барокових текстах» (Войтів Г.В.), «Вокалізм північнопідляської говірки с. Канюки: генетичний і ареалогічний коментар» (Ткачук М.М.), «Рефлекси праслов’янських вказівних займенників *onъ та *ovъ в українській мові» (Коца Р.О.) та ін.

Усі доповіді, які були зголошені під час роботи конференції, викликали жваві дискусії та обговорення. Наукові дослідження Василя Васильовича Німчука є надважливими на сучасному етапі розвитку мовознавства, про що засвідчили виступи провідних учених на Міжнародній науковій конференції.