16 травня 2024 року розпочала свою роботу V Міжнародна науково-практична конференція «Україно моя вишивана: етнокультурний та освітньо-виховний потенціал української вишиванки», присвячена Всесвітньому дню вишиванки. Організаторами конференції виступили: Національна академія педагогічних наук України, Інститут педагогіки НАПН України, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Полтавський національний педагогічний університет імені Володимира Короленка, Кам’янець-Подільський національний педагогічний університет імені Івaна Огієнка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Дрогобицький педагогічний університет імені Івана Франка, Світова координаційна освітньо-виховна рада Світового Конгресу Українців, Київський столичний університет імені Бориса Грінченка, Асоціація науково-дослідних, навчально-методичних лабораторій педагогічних закладів вищої освіти України.

16 травня відбулося урочисте відкриття конференції. Модератором виступила Богданець-Білоскаленко Наталія Іванівна, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, експерт Ради Європи. Із вітальним словом звернулися: Кремень Василь Григорович – президент Національної академії педагогічних наук України, доктор філософських наук, професор; Федоров Іван –  Сергійович, голова Запорізької обласної військової адміністрації, український політик, громадський діяч; Кондур Зола – менеджерка проєктів Ради Європи та інші. Прозвучали також мистецькі вітання: Віктор Тетеря – народний артист України, Наталія Шевченко – лауреат міжнародних та всеукраїнських пісенних конкурсів, володарка Гран-Прі фестивалів «Галицький шлягер», «Нові імена України», володарка ордена «Золота Квітка», Олеся Кічук – переможниця міжнародних та всеукраїнських пісенних конкурсів, лауреат фестивалю «Червона рута» та інші. Після відкриття конференції відбулася презентація сорочок різних регіонів України з колекції Музею народного побуту у залі засідань національного культурно-музейного комплексу «Мистецький Арсенал» (м. Київ) та виставка «Ляльки у народному вбранні» доцента Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Тамари Прошкуратової. Організаторкою цих дійств була директорка Музею народного побуту Факультету образотворчого мистецтва і дизайну Київського столичного університету імені Бориса Грінченка – Ульянич Галина Іванівна.

Цього ж дня розпочалося пленарне засідання конференції. Із вступним словом виступив Топузов Олег Михайлович – віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України, директор Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, професор. На засіданні були зголошені актуальні доповіді, тематика яких присвячена Дню вишиванки: “Утвердження української ідентичності та її символів – важливий складник культурної дипломатії” (Колесніченко-Братунь Н.Р.), “Вишита сорочка українців: спростування деяких фейків через екскурс у письмові згадки (Балушок В. Г.), “Ціннісно-етичне ставлення: методика реалізації (під час вивчення вірша «Вишиванка» Дмитра Кременя)” (Шуляр В. І.), “Національно-патріотичне виховання молоді у воєнний та повоєнний періоди” (Гудзь В. В.), «Повернення» вишиванки Бориса Грінченка та потенціал інших грінченкознавчих проєктів” (Стамбол І. І.), “Одяг українців крізь призму національних традицій” (Богданець-Білоскаленко Н. І.), “Етнокультурна компетентність майбутніх педагогів як чинник розвитку професіоналізму” (Лесіна Т. М.) та інші.

17 травня продовжувалася робота конференції на пленарному засіданні та у шести секціях: секція 1 – Українська вишиванка: історія, символіка та регіональні особливості (керівник секції: Червінська І.Б.); секція 2 – Соціокультурні виміри українських національних символів в умовах воєнної доби (керівник секції: Мондич О.); секція 3 – Формування етнокультурної компетентності здобувачів освіти (керівник секції: Бахмат Н.); секція 4 – Вишита сорочка – символ утвердження українства у світі (керівник секції: Романюк С.), СЕКЦІЯ 5 – Патріотичне виховання засобами народного мистецтва в адаптивному освітньому просторі (керівник секції: Федій О.); секція 6 – Національно-патріотичний компонент у змісті підготовки майбутнього вчителя Нової української школи (керівник: Богданець-Білоскаленко Н). У секції “Формування етнокультурної компетентності здобувачів освіти” із доповіддю «Формування етнокультурної компетентності здобувачів освіти засобами поетичного тексту» виступила кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української мови, директорка навчально-наукового Інституту українознавства Ґрещук Валентина Василівна, яка наголосила на важливості формування етнокультурної компетентності здобувачів освіти в умовах сьогодення, продемонструвавши це на матеріалі своїх віршів про вишивку зі збірки “Ми зустрінемось там, де не буде війни…”, ось один із них:

Найцінніші дарунки

бережу я від мами:

золоті візерунки,

що цвітуть рушниками.

Там життєві дороги

вишивала нам мама

і прихильної долі

своїм дітям благала.

Вишивала нитками

кольоровими гарно,

щоб в житті був достаток,

щоб життя не намарно.

Із поезії “Я в зеленому царстві”

Дякуємо організаторам конференції та учасникам за плідну працю та жваві дискусії під час обговорення наукових розвідок. Пам’ятаймо про код нашої нації та примножуймо вишивані традиції надалі!