Міжнародна славістична конференція (Харків, 2024)

На базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди та за підтримки Національної академії наук України і Болгарської академії наук 23 травня 2024 року відбулася IV Міжнародна славістична конференція «Слов’янська гуманітаристика в актуальних дослідницьких парадигмах», присвячена пам’яті святих Кирила і Мефодія.

З урочистою промовою конференцію відкрив ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди; доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Бойчук. Організаторкою і модераторкою зустрічі у форматі онлайн була завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики імені професора О. Г. Муромцевої Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди; докторка філологічних наук, професорка Олена Маленко.

Із болгарського боку прозвучали привітання ректора Шуменського університету імені Єпископа Константина Преславського, доктора, професора Наталії Вітанової, декана факультету з гуманітарних наук Шуменського університету імені Єпископа Константина Преславського, доктора, доцента Тодора Райчева, завідувача кафедри історії і теорії літератури Шуменського університету імені Єпископа Константина Преславського; доктора, професора Страшимир Цанов.

На пленарному засіданні з доповідями виступили: директор Інституту мовознавства імені О. О. Потебні Ажнюк Богдан «Мова під час війни: у пошуках нових відповідей на давні питання», головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Яворська Галина «Мова під час війни: у пошуках нових відповідей на давні питання», завідувач кафедри історії і теорії літератури Шуменського університету імені Єпископа Константина Преславського Цанов Страшимир «Рана» Захарія Карабашлієва— жанр, наратив і сенс», провідний науковий співробітник відділу зарубіжних і слов’янських літератур Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Генералюк Леся «Постать слов’янофіла Юрія Крижанича в текстах Максиміліана Волошина 1918 – 1926 РР.», доцент кафедри українознавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Каруник Катерина «Стратегічні завдання української гуманітаристики за Юрієм  Шевельовим»; декан українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Голобородько Костянтин «Суспільне значення й стратегічна вага лінгвістичних експертиз в умовах воєнного стану»; провідний        науковий співробітник Інституту української мови НАН України Сюта Галина «Українська мова в час війни: (не)стійкість    лінгвоментальних маркерів ідентичності!»

Від Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в конференції взяла участь завідувачка кафедри української мови Брус Марія Петрівна, яка виступила з доповіддю «Становлення давньоукраїнської орфоепії» в секції «Слов’янські мови в європейському контексті: сучасні вектори традиційної лінгвістики».

На міжнародній конференції зголошено теми з актуальних питань сучасного українського, болгарського та слов’янського мовознавства загалом, акцентовано на сучасній воєнній тематиці в лінгвоукраїністиці, чимало виступів пов’язано з пошануванням імен слов’янських провіститетів та їхнього внеску у розвиток слов’янської мови та кириличної графіки.