ВИСТУП ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ НА ОТБ «ГАЛИЧИНА»

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення провела моніторинг серед прикарпатських мовців та визначила їхній рівень стереотипності.

Уперше Національна рада перевірила місцеві медіа на гендерні стереотипи два роки тому і відтоді робить це постійно. За цей час проаналізовано 7 місцевих телеканалів (ТРК «Вежа», ТРК «Канал-402», ТРК «3-Студія», ТРК «НТК», ТРК «Надвірна», ТРК «РАІ», ІФ ОТБ «Галичина»), здійснено 35 моніторингів і переглянуто 204 новинних сюжети. Мета дослідження – це боротьба з хибними уявленнями про роль чоловіків та жінок у суспільстві, повідомив представник Національно ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов.

Представники Національної ради доповідають, що на прикарпатських телеканалах динаміка в питанні гендерного басансу покращується, зазначив у своєму інтерв’ю журналіст ОТБ «Галичина» Кирило Веряскін. У другому півріччі минулого року чотири медіа із семи виявилися нестереотипними, дві нейтральними, а одна залишається стереотипною. Для більшості журналістів дотримання рекомендацій щодо вживання фемінітивів стало звичною частиною їхньої роботи. Так, журналістка ТРК «Вежа» Уляна Николюк відноситься позитивно до фемінітивів, не відчуває труднощів щодо їхнього вживання, адже вони свідчать про повагу до жінок, утвердження їх у суспільстві, нестереотипність мислення.

Філологи переконані, що фемінітивів не потрібно боятися чи уникати, оскільки вони є питомим явищем, відомим для всіх слов’янських мов, успадкованим ще з додержавного періоду, яка набуло специфічних рис у кожній слов’янській мові. Як власне лінгвальне явище фемінітиви відомі в українській мові вже двадцять сторіч, то ми не можемо його вилучити, а, навпаки, потрібно розвивати процес творення та використання фемінітивів. Це намагалася довести в короткій розмові з журналістом ОТБ «Галичина» Кирилом Веряскіним Марія Петрівна Брус, яка вже 25 років займається вивченням історії фемінітивів української мови.