«МОВНА ІДЕНТИЧНІСТЬ У ВИМІРАХ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ УКРАЇНЦІВ». ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ЛІДІЇ ГНАТЮК.

У рамках проведення серії онлайн-лекцій із проблематики «У пошуках ідентичності» доктор філологічних наук, професор кафедри української мови та прикладної лінгвістики Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Гнатюк Лідія Павлівна провела 2 квітня 2024 року онлайн-лекцію на тему «Мовна ідентичність у вимірах історичної пам’яті українців». Цей захід об’єднав мовознавців із багатьох регіонів України, викладачів і здобувачів освіти з різних закладів вищої освіти. У ньому взяли участь і науково-педагогічні працівники кафедри української мови Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника доценти Марія Брус, Ірина Джочка, Любов Пена, Оксана Ципердюк.

На лекції розкрито актуальні питання діахронії та синхронії української мови: періодизація історії розвитку української літературної мови, формування української літературної мови, взаємодія давньоукраїнської та церковнослов’янської мови, роль Т.Г.Шевченка у становленні сучасної української літературної мови, спільнослов’янська спадщина української мови та відображення її в пам’ятках української писемності, джерела вивчення історії української мови. Для підтвердження багатої давньої лексичної бази української мови, збереженої сьогодні в пасивному складі та використовуваної переважно в діалектному мовленні, лекторка схарактеризувала чимало питомих слів (воздух, год, время, жизнь, нільзя тощо), які були успадковані з праслов’янської мови, вживалися тривалий час, як засвідчували писемні пам’ятки різних синхронних зрізів, наприклад, твори Івана Котляревського, а сьогодні належать до архаїчної лексики української мови.

Проведена лекція викликала низку запитань, пропозицій, рекомендацій щодо необхідності вивчення історії української мови, починаючи зі шкільного віку, формування в учнів правильного розуміння основних понять і термінів, пов’язаних з історією розвитку української мови, уведення до програм загальноосвітньої школи вивчення елементів історії літературної мови, періодів становлення української літературної мови, питомої української лексики.

Наступним етапом обговорення вказаної проблематики стане онлайн-лекція мовознавців кафедри української мови та прикладної лінгвістики Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яка запланована 9 квітня 2024 року.